

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 15 pF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.92 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 1 kV |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 500 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1 kV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 30 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 500 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 1 kV (1000 V) |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
Stock: 5664
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05203
Ext.Price$0.05203
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05203 | $0.05203 |
| 10 | $0.04618 | $0.46180 |
| 50 | $0.04099 | $2.04950 |
| 100 | $0.03600 | $3.60000 |
| 500 | $0.03162 | $15.81000 |
| 1000 | $0.02987 | $29.87000 |
| 3000 | $0.02822 | $84.66000 |
| 5000 | $0.02666 | $133.30000 |
